Návod na pár jednoduchých testů, které prověří schopnosti kalkulačky. Zatím nedokončený, budu na tom pracovat :-)
Test první - dislej
Nejdřív se podíváme, kolik má naše kalkulačka míst na displeji. Na tenhle test stačí prostě mačkat nějaké číslo, třeba osmičku, dokud se celý displej nezaplní...
Většina kalkulaček má osmimístný displej, vědecké navíc zobrazují exponent. Takže když už máme plný displej, zkusíme si ho vynásobit - stiskni:
Tenhle pokus může skončit třemi způsoby,
- nestane se nic, to znamená že kalkulačka nemá automatickou konstantu [odkaz]
- nedokáže tak velké číslo zobrazit a nahlásí chybu [odkaz]
- zobrazí asi takovýhle výsledek:
Konkrétně v tomhle případě nám říká, že kalkulačka zobrazuje desetimístnou mantisu a dvoumístný exponent a znamená to že výsledek je 7,901234566x1019. (Přesně 79012345663209876544.)
Také je dobré vědět kde se zobrazuje znaménko u záporných čísel. Jestli před číslem, nebo na začátku displeje a nebo třeba nahoře nad čísly. Takže si smažeme předchozí výsledek a zadáme záporné číslo:
Pokud kalkulačka nemá klávesu pro změnu znaménka, prostě se číslo odečte od nuly:
A výsledek bude vypadat třeba takhle:
Když už víme co a jak nám kalkulačka zobrazuje, tak můžeme vyzkoušet, jak nám vlastně počítá.
Test druhý - priorita operátorů
Teď si zjistíme, jak naše kalkulačka zvládá prioritu operací. Ty jednoduché to samozřejmě neumí, ale kupodivu to neovládají ani některé starší vědecké. Princip je jednoduchý, násobení a dělení mají vyšší prioritu než sčítání a odečítání, takže stačí namačkat:
A zase můžou nastat dvě možnosti. Jednoduché kalkulačky zobrazí chybný výsledek:
Zatímco ty "chytřejší" si to sčítání odloží na později a nejdřív provedou násobení, takže vyjde správně:
Je to způsobené tím, že ty lepší kalkulačky mají tři (nebo i víc) registrů [odkaz], zatímco ty jednodušší jen dva, takže si to první číslo nemají kam odložit a při zadání další operace provedou tu předchozí, jako kdyby mezitím byla stiskuta klávesa [=].
Test třetí - přesnost
Tohle testování bude o trochu složitější. Jednoduché kalkulačky počítají jen s těmi číslicemi které mají na displeji, vědecké mají ještě pár číslic navíc, ale nezobrazují je.
Protože se při výpočtu "odříznou" přebytečné číslice, tak nám taková jednoduchá kalkulačka dá zase špatný výsledek:
Pokud jsme dostali správný výsledek, tedy jedničku, můžeme postoupit ka další zkoušce:
Tenhle výraz nám vypočítá periodické číslo a odstraní z něj prvních šest číslic. Pokud to zkusíme na obyčejné kalkulačce, vyjde 0,14. Ale na vědecké se ukážou další číslice, například:
Šest odstraněných číslic a dalších šest za desetinnou čárkou dává dohromady dvanáct platných číslic, ze kterých se ale zobrazuje jen prvních deset, takže chyba způsobená ztrátou odříznutých míst se na displeji vůbec neprojeví, vždy se na něm zobrazí přesný výsledek.
Pokračování...